Lepsze Szamotuły

Strona główna » BLOG » Mit darmowego internetu.

Mit darmowego internetu.

wsieci

Mieliśmy korzystać z nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dzięki działaniu przeciw wykluczeniu cyfrowym mieszkańcy mieli mieć możliwość przyłączenia się do internetu za darmo.

Prezes Wielopolskiej Sieci Szerokopasmowej zapewnia, że w każdej gminie w regionie dostępny jest jest co najmniej jeden punkt, do którego mogą podłączyć się operatorzy telekomunikacyjni.

Tymczasem Ministerstwa nie do końca wiedzą, jak realizować projekt w ramach 8.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka  czy Programu Polska Cyfrowa. Tymczasem czas leci, a termin rozliczeń projektów UE kończy się wraz z rokiem 2015.

Czy wszystko funkcjonuje zgodnie z planem i kto obecnie zarządza całym systemem, staraliśmy się to ustalić. W zamian za to w korespondencji zostaliśmy kierowani do kolejnych osób finalnie nie otrzymując odpowiedzi.

Od razu przypomniał nam się:

Czytaj dalej —>

 

Szanowna Pani,
w nawiązaniu do naszej rozmowy oraz zapytania (mail w załączeniu), mając na uwadze, że umowa z beneficjentem projektu z działania 8.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (miasto i gmina Szamotuły) została zawarta z Państwa instytucją, prosiłbym uprzejmie o udzielenie odpowiedzi (do wiadomości: polskacyfrowa@mir.gov.pl oraz po-ig@mir.gov.pl ).

Z poważaniem

Piotr Patryk Brzozowski
Wydział Informacji i Promocji
Departament Konkurencyjności i Innowacyjności Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju

Szanowny Panie,

dziękujmy za przesłane pytanie i w związku z faktem, że Instytucja Zarządzająca Programem Polska Cyfrowa nie zajmuje się opisaną przez Pana problematyką, korespondencja została przekazana Instytucji Zarządzającej Programem Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka (e-mail: po-ig@mir.gov.pl).

Dodatkowo informuję, że IZ POIG bezpośrednio udzieli odpowiedzi na Pana pytanie.

Z poważaniem,
Zespół ds. programowania rozwoju cyfrowego 2014-2020 _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Departament Rozwoju Cyfrowego (DRC) Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju
Tel.: (022) 273 75 28, 273 82 35 – Oś I i III POPC
(022) 273 75 18, 273 75 07 – Oś II POPC
Fax: (022) 273 89 07
http://www.mir.gov.pl

Data: 2015-07-21 11:05

Szanowny Panie,

Głównym celem działania 8.3 jest zapewnienie dostępu do Internetu dla użytkowników o niskich dochodach zagrożonych wykluczeniem cyfrowym oraz osób niepełnosprawnych, a budowa sieci szerokopasmowych nie jest głównym celem. Podpisana umowa z Gminą Szamotuły zobowiązuje ją do utrzymania efektów projektu przez okres 5 lat w stanie niezmiennym od momentu jego ukończenia.
Po upływie tego czasu Gmina będzie mogła wykorzystywać sieć w celach komercyjnych i ogólnodostępnych. Działanie 8.3 PO IG nie jest objęte pomocą publiczną, przez co niemożliwe jest podłączenie wszystkich mieszkańców Gminy. Równolegle dla działania 8.3 jest Działanie 8.4 PO IG, które służy do zapewnienia dostępu do Internetu na etapie ‘ostatniej mili’.

Z poważaniem,
Marta Niżałowska-Pactwa
Naczelnik DKC2
CPPC

Witam,

Zwracam się następującym z pytaniem.
Krótkie wprowadzenie.
Miasto i gmina Szamotuły w roku 2014 otrzymała dofinansowanie (poniżej linki do informacji prasowych), „Już wkrótce rozpoczną się konkretne prace budowlane. Położonych zostanie
45 km światłowodów, powstanie też 40 stacji umożliwiających rozsiewanie sygnału. Najpóźniej do końca grudnia mieszkańcy biorący udział w projekcie otrzymają sprzęt komputerowy, choć – jak wyjaśniał Maciej Ciołek – prawdopodobnie nastąpi to wcześniej – w listopadzie, a może nawet już w październiku 2014 r. ”, w ramach funduszy unii europejskiej w wysokości 5 mln zł na walkę z wykluczeniem cyfrowym.
W Szamotułach, miasto powiatowe, działa stara centrala telefoniczna, obecnie operator Orange, której możliwości techniczne są na obecne standardy można powiedzieć marne przesył danych na starych kablach telekomunikacji do 4 Mb/s „przy sprzyjających wiatrach”.
Gmina Szamotuły w ramach projektu rozdysponowała 250 zestawów komputerowych dla najbardziej potrzebujących. Chwała im za to. Popieram takie działania.
Jest tylko jedno ale.
Wydać 5 mln aby mogło korzystać 250 domostw? Rozumiem, że dotyczy to udostępnienia usługi za darmo.
Dalej to popieram. Żeby nie było.
Tylko taniej było by zakupić te usługi u operatora oferującego taką możliwość.
Na wieść, że władze gminy wraz z powiatem w końcu zrozumieli jakie możliwości daje położenia sieci światłowodowej ucieszyłem się, ponieważ miałem nadzieje skorzystania z nowoczesnej infrastruktury światłowodowej.
Nie byłem jedynym który miał takie myśli. Możliwości takiej
infrastruktury są ogromne. Nie wiem jak wygląda dzisiaj sytuacja z wykorzystaniem światłowodów, ale na pewno jest miejsce dla operatora, który mógłby świadczyć usługi dostępu do Internetu.
Na pytania kierowane do władz miasta, dotyczące możliwości zakupu usług dostępu do sieci usłyszałem, że może będą możliwości za 5 lat.
Pytanie jest następujące: Czy to jest prawda? Czy wydaje się 5 mln zł dla 250 osób?
Dopiero za 5 lat, część infrastruktury będzie nadawała się do wymiany, będzie możliwość udostępnienia innym mieszkańcom?
W obecnej sytuacji technicznej to ja stałem się wykluczonym.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: