Lepsze Szamotuły

Strona główna » BLOG » SZAMOtulanie – ścieżka szamotulskiej historii

SZAMOtulanie – ścieżka szamotulskiej historii

Przedstawiamy jeden z naszych najciekawszych projektów zgłoszonych w ramach budżetu obywatelskiego.

Na ścieżkę historyczną SZAMOtulanie, nie będzie można głosować, ale jest bardzo inspirującym spojrzeniem na miasto, dlatego chcemy się nim podzielić.

Jesteśmy w kontakcie z potencjalnym wykonawcą projektów i druków wielkoformatowych sławnych Szamotulan, dlatego będziemy próbować realizować zadanie krok po kroczku.

Opis projektu *

(cel, zakres, grupa docelowa, uzasadnienie potrzeby realizacji projektu, wpływ na życie mieszkańców, co ma zostać wykonane, jakie działania powinny być podjęte.)

Celem projektu jest umocnienie poczucia przynależności do lokalnej społeczności, informowanie o wyróżniających się osobistościach, które były związane z Szamotułami.

Grupą docelową są wszyscy mieszkańcy miasta.

Prace obejmują wykonują wielkoformatowych druków oraz tablic informacyjnych przestawiających ważne postacie z życia miasta i regionu. Osoby, które kształtowały i miały wielki wpływ na rozwój Szamotuł.

Ścieżka SZAMOtulanie:

Dobrogost Świdwa Szamotulski ?-1465?
kasztelan poznański, starosta generalny wielkopolski, współwłaściciel Szamotuł; razem z bratem Wincentym ufundowali murowany kościół św. Stanisława (obecna kolegiata), uposażył przy kościele kolegium mansjonarzy, szpital dla ubogich, a w 1445 r. założył szkołę parafialną; stworzył i utrzymywał bursę przy Akademii Krakowskiej dla studentów z Szamotuł.

Piotr Świdwa Szamotulski ok. 1415-1473
syn Dobrogosta, kasztelan kaliski i poznański, współwłaściciel Szamotuł; biorąc udział w wyprawach wojennych Jagiellonów, zyskał duże znaczenie na dworze króla Kazimierza Jagiellończyka; wraz z ojcem założył i utrzymywał w Szamotułach jedyny w ówczesnej Wielkopolsce zespół śpiewaczy (Capella Cantorum Sanctissimae Trinitatis).

Łukasz II Górka 1482-1542
wojewoda poznański; współwłaściciel Szamotuł; twórca istniejącego do dziś zamku otoczonego murami i basztami (zachowała się tylko tzw. Baszta Halszki); za jego czasów przebudowano i powiększono kolegiatę szamotulską.

Łukasz III Górka ok. 1533-1573
wojewoda poznański; współwłaściciel Szamotuł; sprzyjał reformacji w Wielkopolsce; zwolennik zjednoczenia wyznań protestanckich; za jego czasów do Szamotuł przybyli Czesi (bracia czescy), Szkoci i Niemcy, co pozytywnie wpłynęło na rozwój miasta; założył pierwszą w Wielkopolsce drukarnię (braci czeskich); jego żoną była Elżbieta z Ostroga, znana jako Halszka. Jej tragiczne dzieje stały się kanwą wielu legend i utworów literackich.

Wacław z Szamotuł ok. 1520 – ok. 1560
absolwent poznańskiej Akademii Lubrańskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego; doktor filozofii; kompozytor, członek królewskiej Kapeli Rorantystów, nadworny muzyk Zygmunta Augusta i ks. Mikołaja Radziwiłła; renesansowy twórca miary europejskiej, wysoko ceniony zarówno za życia, jak i współcześnie.

Emil Kierski 1810-1847
krajoznawca, regionalista, badacz starożytności; uczestnik powstania styczniowego; współzałożyciel wspomnianego Towarzystwa Zbieraczów Starożytności Krajowych; autor wielu prac (artykuły, książki) o charakterze publicystycznym, literackim i historycznym.

Edmund Callier 1833-1893
żołnierz, historyk, regionalista, krajoznawca, księgarz, pedagog, działacz polityczny i społeczny; autor wielu publikacji książkowych i prasowych; uczestnik powstania styczniowego.

Roman May 1846-1887
chemik, mineralog; jeden z pionierów przemysłu chemicznego na terenie Wielkopolski (założył pod Poznaniem fabrykę nawozów sztucznych); aktywny członek wielu towarzystw gospodarczych i naukowych; działacz społeczny.

Maksymilian Rabes 1868-1944
utalentowany malarz impresjonista; profesor Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie; wyspecjalizował się w pejzażu, tematyce orientalnej (odbył kilka podróży na Bliski Wschód i do Afryki) i wojennej (po I wojnie światowej, w której brał udział).

Konstanty Scholl 1874-1930
jeden ze współtwórców szamotulskiego samorządu w okresie II Rzeczypospolitej; wieloletni burmistrz Szamotuł; zapisał się jako doskonały organizator, działacz społeczny; włożył ogromny wkład w rozwój miasta; umiejętnie i skutecznie rozwiązywał problemy społeczności lokalnej.

Jędrzej Moraczewski 1802-1855
historyk, publicysta, wydawca, działacz społeczny i polityczny; aktywny uczestnik i inicjator przedsięwzięć poznańskich ograniczników; współorganizował Towarzystwo Zbieraczów Starożytności Krajowych (1840-1846) z siedzibą w Szamotułach – pierwsze na ziemiach polskich towarzystwo archeologiczne.

Józef Kawaler 1881-1938
drukarz, patriota, działacz społeczny; w 1920 r. przeniósł swój zakład z Niemiec (Oberhausen) do Szamotuł; drukował czasopisma regionalne (m.in. „Gazeta Szamotulska”, „Z grodu Halszki”, „Tygodnik Parafii Szamotulskiej”), książki i broszury.

Lokalizacja *

(dokładny adres, opis lokalizacji lub obszaru, nr geodezyjny działki, itp.)

  1. Postać Maksymiliana Ciężkiego – przy murze mostu nad rzeką Samą przy Skwerze M. Ciężkiego.
  2. Postać Edmunda Calliera, Jędrzeja Moraczewskiego, Emila Kierskiego – budynek przy Wroniecka 26
  3. Halszka – budynek przy ulicy Wronieckiej 35 wejście na targowisko miejskie
  4. Wacław z Szamotuł – mur przy ulicy Dworcowej 16 za pomnikiem Wacława z Szamotuł
  5. Szamotulscy i Górkowie – budynek Biblioteki
  6. Mieszkańcy rzemieślnicy – budynek Domu Rzemiosła
  7. Mieszkańcy rolnicy – budynek Domu Chłopa
  8. Mieszkańcy handlarze – ulica Rynkowa
  9. Roman May, Maksymilian Rabes, Konstanty Scholl i Józef Kawaler – budynek kina Halszka

  Szacunkowa wartość inwestycji *

50 000 zł

Załączniki:

(zdjęcia, ekspertyzy, rekomendacje) Instalacja Wildzianie.

DSC01210 DSC01209 DSC01211 DSC01212 DSC01213 DSC01214


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: