Lepsze Szamotuły

Strona główna » BLOG » Alternatywna trasa czyli nie straszne nam zamknięcie drogi.

Alternatywna trasa czyli nie straszne nam zamknięcie drogi.

trasaPo informacji dotyczącej zamknięcia przejazdu kolejowego Piaskowo-Kępa, która ukazała się na początku września, zareagowałam pewnie jak większość z Was – pomyślałam o korkach(pomijając inne myśli i słowa). Przypomniało mi się ile razy stałam na krzyżówce Dworcowa – Jana Pawła II, kiedy zamknięte są rogatki. Przypomniały mi się zdjęcia Internautów, którzy za pośrednictwem strony na Facebook publikowali zdjęcia sytuacji, jakie mają w tym czasie miejsce (zablokowane dwa pasy przez TIR-a).

Początkowo myślałam, że chodzi o naprawę tego nieprzyjemnego uskoku między torowiskami, który nie pozwala płynnie i bezpiecznie (chyba, że pojedziemy 10km/h) przejechać przez przejazd, ale nadzieja matką głupich – chodziło tylko o naprawę trakcji na nieczynnym odcinku torowiska. Pomyślałam wtedy, że tak być nie może. Korki przecież w godzinach szczytu sięgają ul. Chrobrego – okolic Urzędu Skarbowego. Kierowcy się denerwują, inni – bardziej odważni jadą pod prąd, bo nie przejeżdżają przez przejazd tylko jadą w kierunku Pniew. Takie sytuacje aż się proszą o uwiecznienie. Kilkakrotnie zdarzyło mi się stać w takim korku – nawet w okolicach godziny 6:35 rano! na krzyżówce Dworcowa – Jana Pawła II, kiedy zamknięte są rogatki. Dlatego, kiedy wracam z pracy omijam Chrobrego, Dworcową oraz rynek, bo wiem czego się można spodziewać. Jak wielu innych kierowców jadę przez Piaskowo. Nadrabiam wtedy jakieś 30 min (kiedyś z zegarkiem w ręku).

Czy w związku z zamknięciem na 9 dni (9-18.09) przejazdu kolejowego na rzecz naprawy trakcji kierowcy są zmuszeni utknąć w korku i sprawdzać granice swojej cierpliwości? Ależ skąd! Są dwie alternatywne drogi, które można wykorzystać na okres napraw. Pierwsza to Pamiątkowo – Baborówko – Kępa, ale po dłuższym zastanowieniu (stan techniczny drogi nie zachęca) lepszym rozwiązaniem wydaje się trasa Kąsinowo – Kępa. Porównując na mapie Google trasę drogą 184 z Kąsinowa do Piaskowa (krzyżówki z Kępą) i trasą Kąsinowo – Baborówko – Kępa, droga różni się tylko 1 minutą i 100 metrami! Ale są plusy i minusy.

Kąsinowo – Baborówko – Kępa

Trasa wąska, trzeba naprawdę zachować szczególną ostrożność – zwiększyć obroty na skoncentrowaniu się na drodze, bo żeby dwa auta się minęły muszą trochę zjechać na pobocze – osobiście przystanęłam jadąc dzisiaj z pracy. Ograniczenie do 40km/h. Warto się zastosować (nawet jadąc na granicy 10km/h przekroczenia prędkości) trzeba uważać na zakrętach. Bliskość drzew może optycznie zmniejszyć szerokość drogi (dlatego wyżej napisałam, że przystanęłam, kiedy mijałam się z autem jadącym z naprzeciwka). No i co jest bolączką Polskich Dróg – zły stan techniczny drogi. Ze względu na dziury, dziureczki, łaty na łacie warto także zastosować się do ograniczenia prędkości.

Przejazd kolejowy w Baborówku już nie powinien wzbudzać obaw – da się płynnie przejechać (o wiele lepiej niż w Piaskowie – tak dla porównania), jest sygnalizator i widoczność torowiska nie jest ograniczona. Wjazd na Kępę może wytrząść zbędne dekagramy, zwiększyć apetyt, a także przyprawić o ból głowy i zgrzytanie zębów, kiedy pomyśli się o zawieszeniu – serio, serio. A potem to jesteśmy na starej trasie.

Jedyne, co mnie zniechęca to stan techniczny drogi. Ale już poświęcę siebie i moje cztery kółka jeżdżąc przez te 7 dni roboczych po tych dziurach i zakrętach niż stać w korku i rwać włosy z głowy (mimo, że kierowcy potrafią umilić czas krytykując siebie nawzajem i co popadnie na CB-radio), bo obiad stygnie czy pilny powrót do domu, bo coś się stało. Zszarganych nerwów i straconego czasu nikt nam nie zwróci, ale jadąc ostrożnie na trasie przeze mnie proponowanej auto też szczególnie nie odczuje dziur.

Drodzy kierowcy – nie jesteśmy sami na drogach, a jadąc jak szaleńcy i wykazując się brawurą nie tylko narażamy siebie i swoich pasażerów, ale też innych uczestników drogi. Jeśli Wasze auta nie są dla Was szczególnie cenne, jeśli chodzi o stłuczki czy kolizje, które potem uniemożliwiają dalsze użytkowanie pojazdu, to proszę pomyślcie o innych kierowcach, rowerzystach – zwykłych uczestnikach ruchu.

Jadąc przez Baborówko, także uważajcie – zjedźcie także na pobocze, bo dla tych kierowców, którzy mają już wiekowe auta i „graty” mogą być one tak samo cenne albo i cenniejsze…

 

mgk


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: