Lepsze Szamotuły

Strona główna » BLOG » Jeśli kiedykolwiek utknąłeś na przejeździe kolejowym, musisz przeczytać ten post.

Jeśli kiedykolwiek utknąłeś na przejeździe kolejowym, musisz przeczytać ten post.

Reklamy

pomiar ruchuDługo zastanawialiśmy się, co my, zwykli obywatele możemy zrobić w sprawie przejazdów kolejowych, przecinających miasto. Z problemem tym władze zmagają się od wielu lat, a wiadukt jest jednym z popularniejszych pionków podczas kampanii wyborczej i prawdziwą drzazga w oku nie tylko mieszkańców Szamotuł, ale również wszystkich kierowców przejeżdżających przez nasze miasto.

Z przeprowadzonej na naszej stronie ankiety, wynika, że wielu z Was wskazuje przejazd kolejowy jako poważny, codzienny problem. Z własnego doświadczenia wiem, że czekając na otwarcie rogatek można zmarnować nawet godzinę dziennie.

Nie jest to wina PLK PKP, koleje muszą przede wszystkich zachować bezpieczeństwo przejazdu pociągu, a Szamotuły sąsiadują z jedną z magistralnych linii kolejowych E59 Poznań – Szczecin, więc natężenie ruchu jest stosunkowo wysokie. Przepisy stanowią, że rogatki muszą być zamknięte przynajmniej 2 minuty przed przyjazdem czoła pociągu, do tego musimy doliczyć czas opadania rogatek i włączenie sygnalizatorów. Czasami, gdy dochodzi do przejazdu pociągów w przeciwnych kierunkach, dróżnik nie otwiera przejazdu, ponieważ mógłby nie dotrzymać wymaganych w przepisach warunków.

Taka sytuacja oznacza tylko jedno, paraliż miasta. Co wtedy możemy zrobić?

Po pierwsze, zidentyfikować problem. Jeśli kiedykolwiek wyszliście z domu na 5 minut, a wróciliście po 30, spóźniliście się na spotkanie z powodu zamkniętego przejazdu, to ten krok macie już za sobą.

Po drugie, jest światełko w tym kolejowym tunelu. PLK PKP ogłosiła przetarg na projekt modernizacji linii E59 Poznań – Szczecin, przebudowie podlega również stacja Szamotuły, a co za tym idzie wszystkie przejazdy kolejowe. Jest to faza projektowa, która obejmuje nie tylko modernizację torowiska, ale również odwodnienia i dróg. Projekt współfinansowany jest z Unii Europejskiej.

Niedawno informowaliśmy o możliwości zgłoszenia uwag do raportu środowiskowego tego projektu. Mam nadzieję, że ktoś oprócz z nas wskazał konieczność budowy wiaduktu.

Teraz mamy jedyną i niepowtarzalną szansę powalczenia o wybudowanie wiaduktu. Mamy ogromną moc jako społeczność, a w przypadku tak potężnych projektów, nasz głos jest wyjątkowo głośno słyszany. Tym bardziej, że obecnie modernizowana jest część linii E59 Poznań – Wrocław, która przecina w miejscowości Luboń, jedną z dróg dojazdowych do Poznania. Mimo, że prędkość projektowana linii nie jest większa niż 160 km/h nad drogą budowany jest wiadukt.

Koszt takiego obiektu to około 60 mln złotych i przy nakładach inwestycyjnych projektu, nie jest to duża kwota.

To, co właściwie możemy zrobić?

Piszmy i informujemy osoby decyzyjne w sprawie tego projektu: PLK PKP, Wojewodę Wielkopolskiego, Starostę Szamotulskiego.

Wysłanie wiadomości zajmie tylko chwilę Twojego czasu, a może przynieść realną zmianę. Poniżej zamieszczamy propozycję pisma oraz adresy mailowe.

Na sam koniec przekażcie informacje o tej akcji rodzinie i znajomym, im więcej naszych uwag w tej sprawie, tym większa szansa, że uda nam się zwrócić uwagę na ten problem.


Do: starostwo@szamotuly.com.pl, wojewoda@poznan.uw.gov.pl, wicewojewoda@poznan.uw.gov.pl, marcin.wisniewski@plk-sa.pl, umig@szamotuly.pl, maciejmusial@metropoliapoznan.pl

Szanowni Państwo,

jako mieszkańcy Szamotuł, apelujemy o ujęcie w projekcie modernizacji linii kolejowej E-59 Poznań Główny – Szczecin Dąbie, wiaduktu drogowego nad linią kolejową w miejscowości Szamotuły przy ulicy Dworcowej.

Linia kolejowa przecina dwie główne, drogi wojewódzkie 187 i 184, łączące miasto z Poznaniem i z Pniewami. Z pomiarów ruchu przeprowadzonych w 2010 roku przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu wynika, że średni dobowy ruch na przejeździe kolejowym wyniósł 13 103 pojazdy.

Oznacza to, że na drodze numer 184 – odcinki drogi: w m. Szamotuły, Pamiątkowo – Przeźmierowo, odnotowano największy średni dobowy ruch na drogach wojewódzkich w Wielkopolsce, powyżej 10 000 pojazdów na dobę.

Budowa wiaduktu usprawni przemieszczanie w sąsiedztwie linii kolejowej oraz wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców.

/ Twój podpis

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: