Lepsze Szamotuły

Strona główna » BLOG » Jeśli kiedykolwiek utknąłeś na przejeździe kolejowym, musisz przeczytać ten post.

Jeśli kiedykolwiek utknąłeś na przejeździe kolejowym, musisz przeczytać ten post.

pomiar ruchuDługo zastanawialiśmy się, co my, zwykli obywatele możemy zrobić w sprawie przejazdów kolejowych, przecinających miasto. Z problemem tym władze zmagają się od wielu lat, a wiadukt jest jednym z popularniejszych pionków podczas kampanii wyborczej i prawdziwą drzazga w oku nie tylko mieszkańców Szamotuł, ale również wszystkich kierowców przejeżdżających przez nasze miasto.

Z przeprowadzonej na naszej stronie ankiety, wynika, że wielu z Was wskazuje przejazd kolejowy jako poważny, codzienny problem. Z własnego doświadczenia wiem, że czekając na otwarcie rogatek można zmarnować nawet godzinę dziennie.

Nie jest to wina PLK PKP, koleje muszą przede wszystkich zachować bezpieczeństwo przejazdu pociągu, a Szamotuły sąsiadują z jedną z magistralnych linii kolejowych E59 Poznań – Szczecin, więc natężenie ruchu jest stosunkowo wysokie. Przepisy stanowią, że rogatki muszą być zamknięte przynajmniej 2 minuty przed przyjazdem czoła pociągu, do tego musimy doliczyć czas opadania rogatek i włączenie sygnalizatorów. Czasami, gdy dochodzi do przejazdu pociągów w przeciwnych kierunkach, dróżnik nie otwiera przejazdu, ponieważ mógłby nie dotrzymać wymaganych w przepisach warunków.

Taka sytuacja oznacza tylko jedno, paraliż miasta. Co wtedy możemy zrobić?

Po pierwsze, zidentyfikować problem. Jeśli kiedykolwiek wyszliście z domu na 5 minut, a wróciliście po 30, spóźniliście się na spotkanie z powodu zamkniętego przejazdu, to ten krok macie już za sobą.

Po drugie, jest światełko w tym kolejowym tunelu. PLK PKP ogłosiła przetarg na projekt modernizacji linii E59 Poznań – Szczecin, przebudowie podlega również stacja Szamotuły, a co za tym idzie wszystkie przejazdy kolejowe. Jest to faza projektowa, która obejmuje nie tylko modernizację torowiska, ale również odwodnienia i dróg. Projekt współfinansowany jest z Unii Europejskiej.

Niedawno informowaliśmy o możliwości zgłoszenia uwag do raportu środowiskowego tego projektu. Mam nadzieję, że ktoś oprócz z nas wskazał konieczność budowy wiaduktu.

Teraz mamy jedyną i niepowtarzalną szansę powalczenia o wybudowanie wiaduktu. Mamy ogromną moc jako społeczność, a w przypadku tak potężnych projektów, nasz głos jest wyjątkowo głośno słyszany. Tym bardziej, że obecnie modernizowana jest część linii E59 Poznań – Wrocław, która przecina w miejscowości Luboń, jedną z dróg dojazdowych do Poznania. Mimo, że prędkość projektowana linii nie jest większa niż 160 km/h nad drogą budowany jest wiadukt.

Koszt takiego obiektu to około 60 mln złotych i przy nakładach inwestycyjnych projektu, nie jest to duża kwota.

To, co właściwie możemy zrobić?

Piszmy i informujemy osoby decyzyjne w sprawie tego projektu: PLK PKP, Wojewodę Wielkopolskiego, Starostę Szamotulskiego.

Wysłanie wiadomości zajmie tylko chwilę Twojego czasu, a może przynieść realną zmianę. Poniżej zamieszczamy propozycję pisma oraz adresy mailowe.

Na sam koniec przekażcie informacje o tej akcji rodzinie i znajomym, im więcej naszych uwag w tej sprawie, tym większa szansa, że uda nam się zwrócić uwagę na ten problem.


Do: starostwo@szamotuly.com.pl, wojewoda@poznan.uw.gov.pl, wicewojewoda@poznan.uw.gov.pl, marcin.wisniewski@plk-sa.pl, umig@szamotuly.pl, maciejmusial@metropoliapoznan.pl

Szanowni Państwo,

jako mieszkańcy Szamotuł, apelujemy o ujęcie w projekcie modernizacji linii kolejowej E-59 Poznań Główny – Szczecin Dąbie, wiaduktu drogowego nad linią kolejową w miejscowości Szamotuły przy ulicy Dworcowej.

Linia kolejowa przecina dwie główne, drogi wojewódzkie 187 i 184, łączące miasto z Poznaniem i z Pniewami. Z pomiarów ruchu przeprowadzonych w 2010 roku przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu wynika, że średni dobowy ruch na przejeździe kolejowym wyniósł 13 103 pojazdy.

Oznacza to, że na drodze numer 184 – odcinki drogi: w m. Szamotuły, Pamiątkowo – Przeźmierowo, odnotowano największy średni dobowy ruch na drogach wojewódzkich w Wielkopolsce, powyżej 10 000 pojazdów na dobę.

Budowa wiaduktu usprawni przemieszczanie w sąsiedztwie linii kolejowej oraz wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców.

/ Twój podpis


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: