Lepsze Szamotuły

Strona główna » BLOG » Szamotulskie ogrody – garść inspiracji!

Szamotulskie ogrody – garść inspiracji!

Miejska zieleń to niesamowicie ważna sprawa. Bywają problemy z jej utrzymaniem czy zachowaniem porządku, dlatego między innymi przedstawiamy koncepcje, jak zmniejszyć nakłady finansowe na odpowiednie zarządzanie zielenią miejską, wykorzystując technologie gromadzenia i przekierowywanie wód opadowych.

Jak, już pokazaliśmy we wcześniejszym poście, tutaj, czasami nie wiele potrzeba, aby ożywić przestrzeń. Wystarczy dodać pomysł, szczyptę zaangażowania i garść chęci do działania i oto na osiedlach, uliczkach, wzdłuż chodników, mogłyby powstać sąsiedzkie ogrody, małe zielniki, jednym słowem miłe zakątki.

Na przykład takie jak ten, który składa się z uszkodzonej palety, opasek zaciskowych oraz doniczek. Kosz niewielki, a efekt całkiem oryginalny.

Gdyby tak rozpocząć rewitalizacje rynku przez instalacje zielonych zakątków? Od dłuższego już czasu, toczy się rozmowa na temat rynku i jego przyszłości. Więcej o tej sprawie można przeczytać tutaj. Tymczasem zamiast dłużej zwlekać, moglibyśmy przyzwyczajać i pokazywać mieszkańcom, jak miło można spędzić czas w centrum miasta.

WIĘCEJ INSPIRACJI ->

Drewniane ławki tworzą enklawę zieleni, osłaniając jednocześnie od drogi, po której jeżdżą samochody.  Betonowe siedziska otacza trawa, dobór odpowiedniego gatunku powinien zminimalizować koszty utrzymania miejskiego trawnika.

Osłony dookoła drzew, rosnących przy chodnikach, nie muszą być nudne, tutaj zastosowano zieloną konstrukcję, na której też można przysiąść.

Znalazły się również rozwiązania nawadniania podobnych instalacji, odpowiednie odprowadzanie i magazynowanie wody deszczowej mogłoby znacznie ułatwić opiekę nad roślinami. Możemy być ekologiczni i jednocześnie zmniejszać ilość wykorzystanej wody.

Tutaj wykorzystano przepusty i rury osłonowe, tworząc uliczny ogród. Wystarczająca ilość ziemi, pozwoli roślinom rozkwitnąć, a przy okazji możemy wykorzystać stare lub niewykorzystane podczas przebudowy, elementy betonowe.

Dwa w jednym, zielone siedziska i wypoczynek na świeżym powietrzu, a gdyby chciałoby się na chwilę po leżakować to też można.

Nisko kosztowe, sprytne pomysły na wykorzystanie palet jako zielników. Świetne do wykorzystania na osiedlach, ogródkach jordanowskich i osiedlach domków jednorodzinnych.

Czy miasto jest nudne, zależy w większości od mieszkańców, to nasza aktywność, napędza spiralę dobrych zdarzeń. Jeśli macie swoje pomysły, na ogrodowe inspiracje napiszcie do nas.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: