Lepsze Szamotuły

Strona główna » BLOG » MIASTOPROJEKT: Co dalej z meblarnią?

MIASTOPROJEKT: Co dalej z meblarnią?

11751803_929710107075116_2142727663_oBudynek przy jednej z głównych dróg popada w ruinę. Po niedawnym pożarze podupadł jeszcze bardziej. Tuż obok znajduje się Urząd Miasta, którego okna skierowane są na zniszczoną fasadę.

Niedawno pojawiły się informacje, że teren meblarni został sprzedany. Co planuje inwestor, na razie nie wiadomo.

Natalia Kapłon przygotowała szkic siatki zabezpieczającej, która mogłaby zasłonić zniszczony budynek. Mamy jednak nadzieję, że prace na terenie meblarni będą przebiegać tak szybko i sprawnie, że niedługo ten teren odżyje i stanie się nowym centrum miastotwórczym Szamotuł.

11727866_929710193741774_1423217227_o

11748193_929710157075111_2014264587_o

 

W Londynie budynek został zakryty wydzierganą płachtą. Pewnie poświęcono mnóstwo czasu, aby wykonać taką instalacje, ale prezentuje się niesamowicie.

Zabezpieczenie nie musi być brzydkie i brudne, można użyć siatek w kolorze herbu Szamotuł. Od razu ta część miasta prezentuje się o wiele lepiej.

 


2 Komentarze

 1. mar.szel pisze:

  Budynek meblarni jest super. Wiadomo że popadł w ruinę, ale prezentuje przykład całkiem dobrej architektury przemysłowej z początku ubiegłego stulecia. Poza tym buduje pierzeję jednej z ważniejszych ulic w mieście. Istotny jest też fakt, że obiekty postindustrialne w Szamotułach tworzą w jakiś sposób tożsamość tego miasta. Większość z nich jest aktualnie w fatalnym stanie, lecz przykład młynów pokazuje, że może jest jeszcze jakaś nadzieja. Co do siatki maskującej. Sam pomysł stworzenia jakiejś tymczasowej instalacji jest ciekawy. Projekt nie do końca odpowiada na zastaną sytuację. Ulica Dworcowa prowadząca na rynek ma w pewnym stopniu charakter reprezentacyjny. Przy tej trasie znajdują sie tak istotne obiekty jak barokowy kościół świętego Krzyża, czy budynek Urzędu Miasta i modernistyczny dom handlowy.Stoją też przy niej eleganckie wille. Takie otoczenie wymaga odpowiedniego podejścia. Tymczasem proponowana koncepcja zdaje się raczej bez związku z kontekstem. Projekt bardziej przystaje do placu zabaw czy do przedszkola. Zarowno pod względem treści jak i formy. Jednak problem rzeczywiście istnieje i jakaś tymczasowa interwencja mogłaby się tu pojawić. Tylko może w nieco innym, nie tak infantylnym, naiwnym charakterze.

  Polubienie

  • LSz pisze:

   Dziękujemy za komentarz! Chcieliśmy zaproponować estetyczne rozwiązanie, na przykład siatkę zabezpieczającą z nadrukowanym herbem Szamotuł. Zajęło nam to tyle czasu, że meblarnia została sprzedana. Na pewno na tym pomyśle, mogą skorzystać inne obiekty, które takiego ratunku potrzebują.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: