Lepsze Szamotuły

Strona główna » BLOG » Mała rzecz a cieszy, czyli kilka pomysłów jak ulepszyć Szamotuły!

Mała rzecz a cieszy, czyli kilka pomysłów jak ulepszyć Szamotuły!

Lato to idealny czas na planowanie, spędzanie czasu na świeżym powietrzu i inspiracje prosto z natury. To też bardzo intensywne chwile, oprócz wakacyjnych wojaży, zbieramy i kolekcjonujemy mnóstwo nowych wrażeń i poznajemy rzeczy, z którymi wcześniej nie mieliśmy styczności. Wyciskamy z tych słonecznych miesięcy, ile się da.

Wcześniejsze zainteresowania urbanistyką, budowaniem przestrzeni miejskiej i aktywnej społeczności, zaprocentowały dość pokaźnym zbiorem książek, opracowań rozwiązań, które zostały zaadaptowane nie tylko w Polsce, a przy większych możliwościach czasowych, można spokojnie nadrabiać zaległości.

Jak w sposób oryginalny kreatywny rozbudzić zainteresowanie ludzi miastem, zaprosić ich, nie nachalnie, do uczestnictwa w miejskim życiu, zrobić coś fajnego, niskim kosztem, zachowując trwałość i praktyczne zastosowanie?

Już od starożytności wiadomo, że aby ożywić plac, wystarczy postawić fontannę, aby zaprosić rodziny, można zbudować plac zabaw. To wszystko sprawdzone metody, ale my chcielibyśmy czegoś więcej.

Tworzenie przyjaznej przestrzeni miejskiej, w której mieszkańcy chcą spędzać czas z własnej woli, organizują interesujące dla nich wydarzenia i integrują się w Szamotułach jest nadal wyzwaniem. Sprawa rozruszania Parku Zamkowego, nie przynosi zbyt wielkich efektów. Po organizacji planszówek, wspólnego sprzątania, Bajkowych Szamotuł nadal nie udało się zainteresować większego grona sprawą Parku. Mieszkańcy uczestniczą we wszystkich imprezach, ale sami nie podejmują inicjatywy. Na szczęście długo nie musimy czekać na kolejne wydarzenia. Już 17 lipca do Parku zawita Biblioteka w Plenerze z wielkim grillowaniem, a o 22:00 będzie można obejrzeć w ramach przygotowania do Transatlantyku, film w ramach imprezy mobilnego kina Skody.

Nadal szukamy inicjatywy, która będzie aktywizowała przez wspólne działanie, bez narzuconej z góry, przez organizatory, formy. Wręcz przeciwnie, będzie na tyle plastyczna i elastyczna, że przypasuje do gustu sporej ilości mieszkańców i będzie ewoluowała razem z nimi.

Nadal szukamy dogodnej przestrzeni, którą moglibyśmy wykorzystać, ulepszyć i dodać jej więcej barw, poniżej przedstawiamy kilkanaście świetnych pomysłów do wykorzystania w Szamotułach.

Na poniżej ikonografice można zobaczyć, jak mądrze budować społeczność:

Czasami nie potrzebne są znaczące środki, wystarczy odrobina zaangażowania i uliczni artyści. Stworzone przez nich dzieła znakomicie wkomponowują się w miasto. Studzienka kanalizacyjna jest okienkiem na świat, odpływ wody animowanym potworem, a słupki superbohaterami.

WIĘCEJ INSPIRACJI ->

Każdy musi kiedyś odpocząć i przysiąść. Siedziska, nie muszą być nudne. Wręcz przeciwnie, dzięki nim można animować czas, bo kogo nie zainteresowały by miejskie tulipany giganty?

Do tego stacjonująca w okolicy kawiarenka na rowerze i idealne miejsce na spotkanie gotowe.

Jak mogłyby wyglądać tereny zielone nad Samą? Piękny projekt, kładący nacisk szczególnie na przestawienie rzeki, jako głównej życiodajnej siły miasta. Warto zwrócić uwagę na parki powstające przy brzegu rzeki oraz ile osiedli może pozytywnie skorzystać na odpowiednim zarządzaniu tym obszarem.

Taką kampanie pokazującą jak nie wiele potrzeba, aby zaadaptować przestrzeń miejską przygotowała firma IBM. Czasami nie wiele potrzeba w tym przypadku jest to zwykły bilbord wykonany z tworzywa sztucznego, który przy okazji stał się podestem, ławką i parasolem. Gdyby tak zasłonić meblarnie takimi bilbordami, banerami ze zdjęciami Szamotuł wczoraj i dziś, przestrzeń mogłaby o wiele zyskać na atrakcyjności.

 Więcej inspiracji już w kolejnym cyklu.

CHCESZ DZIAŁAĆ: NAPISZ DO NAS LEPSZESZAMOTULY@GMAIL.COM


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: