Lepsze Szamotuły

Strona główna » NASZE PROJEKTY » RZEKA SAMA » I Kajakowa eksploracja Samy – uwaga dużo zdjęć.

I Kajakowa eksploracja Samy – uwaga dużo zdjęć.

11258939_894829483891539_680738238_n

Sama to rzeka idealna dla kajakarzy szukających niemałych wrażeń i dużej dawki adrenaliny.

My z Samą mieliśmy styczność już wcześniej, ale i tym razem nasza regionalna perełka postanowiła nie dać tak łatwo za wygraną.

Jako Lepsze Szamotuły zorganizowaliśmy 12 kajaków, w tym 8 użyczył nam UMiG Szamotuły z ramienia klubu kajakowego Posnania w Pamiątkowie. 

Startowaliśmy w Szamotułach, nocleg mieliśmy zaplanowany w Słopanowie, pod namiotami na polanie. Drugiego dnia chcieliśmy wpłynąć na Wartę, by zakończyć naszą przygodę we Wronkach. Sama nie dała tak łatwo za wygraną. Pierwsze wyjście z kajaków zaliczyliśmy już pod mostem w parku Zamkowym.

Dalej było już tylko trudniej. Na długim odcinku od Szamotuł – trzcina na całej szerokości rzeki oraz powalone drzewa i krzaki torujące nam drogę. Wszystkie te czynniki spowodowały iż w kajakach zastała nas ciemność i wieczorny chłód. Część ekipy wysiadła z kajaków w okolicy grobów Twardowskich i podążyła pieszo w stronę noclegu.

Siłacze i siłaczki, którzy nie dali za wygraną, popłynęli dalej, zatrzymała ich jednak ostatnia przeszkoda około 200 m od mety. W tych okolicznościach musieliśmy dokończyć spływ pieszo. Na mecie czekał już duży namiot wojskowy ENES i ognisko. Wystarczyło tylko w świetle księżyca odnaleźć suche rzeczy, kiełbasy i przystąpić do biwakowania.

Podsumowując rzeka Sama jest ciekawą atrakcją turystyczną w naszym regionie. Startując w parku Zamkowym, przecinając miasto, a później łąki i lasy można dopłynąć do Warty, gdzie czeka przystań kajakowa w Obrzycku. Rzeka wymaga jednak wiele pracy – oczyszczenie koryta z zatorów i śmieci. Do tego przydało by się miejsce biwakowe po drodze dla tych którzy chcieliby startować z zalewu i nocować na łonie natury, w połowie trasy.

Wiemy, że niebawem ma rozpocząć się projekt rewitalizacji rzeki, tymczasem dzięki doraźnemu oczyszczeniu, usunięciu zatorów, głównie składających się ze śmieci, można by Samą cieszyć się już od tego lata.

Głównym organizatorem spływu był Michał Kawicki, brązowy medalista powiatowych mistrzostw w kajakarstwie turystycznym. Michał swoją działalność w stowarzyszeniu skupia wokół problemów Samy, wielokrotnie przypominał o zaniedbaniu rzeki i potencjale, który przepływa nam koło nosa.

Dziękujemy UMiG Szamotuły i Posnani z Pamiątkowa za użyczenie kajaków.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: