Lepsze Szamotuły

Strona główna » BLOG » „Nie da się ” zabójstwo każdego działania.

„Nie da się ” zabójstwo każdego działania.

Dlaczego u nas się nie da?
Nie wiedzą, że się nie da, bo im nikt nie powiedział, że się nie da i to zrobili, a co gorsza im się udało, coś fajnego z tego wyszło i działa. Niemożliwe.

Gdyby tak Einstein posłuchał, że jest kiepski z matmy i nic z tego nie będzie, a Nobel stwierdził, że ten dynamit jest nie do wynalezienia. Maria Curie – Skłodowska zawsze mogła zająć się ogrodem, co jak pisze jej córka Ewa, było jednym z zainteresowań jej matki, a Szymborska zniechęciła by się negatywnym komentarzem.

Nie, bo nie, jako uniwersalne wytłumaczenie.

Zawsze, gdy słyszę, że się nie da przypominam sobie słynne badanie, w którym udział wzięła grupa szympansów. Na szczycie drabiny położono banany, małpy ruszyły po szczeblach, aby jak najszybciej dostać się do tych smakołyków. Niestety w chwili, gdy pierwsza małpa sięgnęła po kiść uruchomione zostały wodne natryski, które skutecznie zmoczyły zwierzęta. Podniósł się krzyk i raban, ponieważ małpy nie zaliczają kąpieli do swoich ulubionych czynności.

Żadne ze zwierząt nie odważyło się sięgnąć po banana, pamiętając co je czeka.

Następnie do grupy wpuszczono innego osobnika, który nie uczestniczył we wcześniejszym eksperymencie. Podbiegł on od razu do drabiny i dostał manto od innych szympansów, bez wyjaśnień. Nadal banany pozostały nietknięte. Gdy kolejna małpa została wprowadzona do grupy, nowo przybyły i lekko poturbowany gość, razem z innymi zwierzętami spuścił mu łomot, gdy skusił się na banany.

Aż w końcu z pierwszej grupy szympansów, które spotkała mokra niespodzianka, nie pozostało ani jedno zwierzę, a nowi rezydenci nie tknęli leżących na drabinie bananów, nie wiedząc nawet co jest powodem tego, że nie ulegają tej silnej pokusie, sięgnięcia po bananowy przysmak. Wiedzą tylko, że mogą oberwać jeśli zbliżą się do drabiny.

Szympansy słyną z wysoko rozwiniętych społeczności, głównie grup rodzinnych i czy się nam to podoba czy nie dzielimy z nimi ponad 90% genotypu. My na szczęście mamy możliwość komunikacji, więc pewnie bezboleśnie wytłumaczylibyśmy dlaczego na tą drobinę nie warto wchodzić, ale sami wiemy, jak zawodna jest ludzka pamięć i wcześniej czy później musi znaleźć ten jeden, który sięgnie po banana.

Co dalej czeka śmiałka, zimny prysznic, a może będzie mógł zajadać się swoim przysmakiem bez fajerwerków?

Nie spróbujesz, nie żyjesz.

Świat w którym żyjemy zmienia się bardzo dynamicznie. Rozwój technologii internetowych, rewolucja w komunikacji, nieograniczony dostęp do wiedzy. W szkołach obowiązkowym przedmiotem są języki obce i gdy uczeń nie stawia zbyt dużego oporu, będzie potrafił komunikacyjnie porozumieć się w co najmniej jednym z nich, a to już otwiera niemal wszystkie drzwi. Z kanapy przed telewizorem, możemy rozmawiać z ludźmi z drugiego końca świata, dzielić się doświadczeniami i spostrzeżeniami. Poznajemy mnóstwo inspirujących historii ludzi, którzy mieli marzenie i je teraz realizują.

Kapitał społeczny ciągle rośnie, zwiększa się też ilość wolnego czasu, który definiowany jest przez UNICEF jako jedno z głównych wskaźników umożliwiający rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Dzięki technologii możemy się szybko komunikować, mamy więcej wolnego czasu, który możemy dowolnie wygospodarować. Przydała by się jeszcze przyjazna infrastruktura, prosty chodnik i mniej korków w mieście, ale jest to kwestia czasu.

Jesteśmy coraz bardziej świadomi, naszej roli społecznej i swoich praw jako obywatela. A działanie to rzecz, która jest zaraźliwa. W naszym świecie się da, jak nie dziś to jutro, a w przypadku, gdy nie masz nic do stracenia, łap banana.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: