Lepsze Szamotuły

Strona główna » BLOG » Społeczeństwo obywatelskie, czy jest nam potrzebne?

Społeczeństwo obywatelskie, czy jest nam potrzebne?

Społeczeństwo obywatelskie według Roberta Putnama, politolog Uniwersytetu z Harvarda to społeczeństwo obywatelskie jako społeczeństwo w którym istnieją aktywni, myślący o interesach społeczności obywatele, zależności polityczne oparte są na zasadach równości stosunki społeczne polegają na zaufaniu i współpracy.

Oznacza to, że społeczeństwo obywatelskie obejmują zarówno ruchy oddolne, społeczne oraz działalność organizacji pozarządowych, wspólnot lokalnych i samorządowych.

Z kolei kapitał społeczny jest dla Putnama zjawiskiem kulturowym obejmującym obywatelskie nastawienie członków społeczeństwa, normy społeczne wspierające działania wspólne oraz zaufanie interpersonalne i zaufanie obywateli do instytucji publicznych.

Z badań European Social Survey (ESS) wynika, iż społeczeństwo polskie charakteryzuje się deficytami w obszarach współpracy i zaufania. Zaledwie 10,5% respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, iż „większości ludziom można ufać” (najniższy wskaźnik w porównaniu do innych europejskich państw).

Innym ważnym czynnikiem pozwalającym na zaangażowanie w życie publiczne jest czas wolny, który definiowany jest przez UNESCO jako czas pozostawiający człowiekowi po wypełnieniu przez niego wszelkich obowiązków zawodowych domowych i szkolnych, który może być dowolnie wykorzystany na wypoczynek, rozrywkę i bezinteresowny rozwój osobowości.

W szamotulskiej społeczności idea społeczności obywatelskiej dopiero zaczyna kiełkować. Coraz bardziej cieszy zaangażowanie osób w życie lokalnej społeczności oraz chęć wspólnego działania aby osiągnąć zamierzony cel. Odrobinę czasu wolnego można pozyskać z organizacji pracy i dnia. Siłą napędową organizacji jest zauważenie problemu, może być to dziurawy chodnik na osiedlu, niepomalowany od wielu lat płot czy brak drogi rowerowej. Po pierwszej fali narzekań i poczucia bezsilności, przychodzi na czas na kolejny krok, aktywne zaangażowanie w sprawę.

W pobliskim Poznaniu istnieje mnóstwo organizacji tego typu, działające na rzecz ulepszenia dworca kolejowego Poznań Główny czy Rowerowy Poznań, który przygląda się, jak rozwija się sieć rowerowa w mieście, wspiera inicjatywy rowerzystów, organizuje rajdy, a nawet konsultuje dalsze plany rozwoju zrównoważonego transportu w Poznaniu.

Jeśli nie podoba Ci się rynek w Szamotułach, albo nie czujesz się bezpiecznie na drodze, możesz nadal narzekać z nikłą szansą, że ktoś Twoje narzekanie usłyszy, albo podjąć działanie.

Służymy pomocą, napisz lepszeszamotuly@gmail.com. Pracujemy na społeczeństwo obywatelskie.

Źródło pozytek.gov.pl


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: