Lepsze Szamotuły

Strona główna » BLOG » Publiczny rejestr umów. #akcjaobywatelska

Publiczny rejestr umów. #akcjaobywatelska

Jednym z naszych celów statutowych jest umacnianie społeczeństwa obywatelskiego. Pojęcie to jest jednak bardzo szerokie i odnosi się do wielu dziedzin życia.

Zagadnieniem, które ostatnio nas szczególnie interesuje, jest jawność. Społeczeństwo powinno wiedzieć, jak rozdysponowane są publiczne pieniądze pochodzące z naszych podatków, co pozwoli ocenić kondycje miasta i gminy.

Od razu podjęliśmy inicjatywę Adama Dobrawego, który już od 2013 roku, walczy o publiczny rejestr umów.

Chciałbym, aby każdy miał dostęp do informacji o niemal każdym wydatku z środków publicznych w formatach danych umożliwiających maszynowe przetwarzanie, wzajemne porównywanie.”

Jego działania mają sens. W Polsce upublicznionych zostało ponad 100 rejestrów umów, a w każdym tygodniu pojawiają się kolejne informacje o inicjatywach podejmowanych przez obywateli.

„Czy zlecenia z urzędu Twojego miasta dostają tylko krewni i znajomi królika? Mógłbyś to łatwo sprawdzić, gdyby Twoje miasto miało publiczny rejestr umów. Co więcej, możesz skłonić miasto do opublikowania takiego rejestru.”

Jak to zrobić? 3 kroki działania można znaleźć tutaj klik. Dodatkowo pan Adam udostępnia wzory pism, zaznaczając fragmenty wymagające zmiany.

„Czy Ty również chcesz, aby publikowane były informacje o wydatkach z środków publicznych? Tylko wtedy stanie się odpowiedzialność osób sprawujących funkcje publiczne wobec społeczeństwa (suwerenna), aby przez to każdy będzie mógł wiedzieć ile kosztuje utrzymanie państwa i jego aparatu oraz to, w jaki sposób są dzielone wydatki publiczne, aby przez to stało się możliwe w oparciu o fakty ocenianie i komentowanie bieżących decyzji rządzących.”

Jeśli udzieliłeś na to pytanie twierdzącej odpowiedzi, nie zwlekaj. Wyślij wniosek do jednostki, której wydatki Cię interesują.

Dziękujemy za możliwość opublikowania informacji ze strony.
Źródło: http://ochrona.jawne.info.pl/procedura-rejestrow-umow/


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: