Lepsze Szamotuły

Strona główna » BLOG » Jak napisać petycje?

Jak napisać petycje?

unnamedZ pomocą przychodzi portal zmienmy.to, gdzie możemy zgłosić petycje w swojej sprawie. Slogan strony brzmi: „głos społeczeństwa, którego nie można zignorować”. A w poniższych przypadkach z naszym głosem już nikt się nie liczy.

Petycje może złożyć osoba prywatna oraz organizacja, taka jak Lepsze Szamotuły. Wystarczy założyć konto i już można działać.

Gdy dowiedzieliśmy się, że Chata Alchemika, jedno z nielicznych miejsc, gdzie młodzież mogła spędzić wolny czas, a przy okazji poznać twórczość lokalnych muzyków, będzie zmuszona do zamknięcia swojej działalności, postanowiliśmy od razu zgłosić sprawę.

Planowaliśmy również zaprosić zaprzyjaźnionych muzyków, aby odwiedzili Szamotuły, wydawałoby się, że Chata Alchemika to idealne miejsce, jednak decyzja o zamykaniu lokalu o 23:30, pokrzyżowała nasze plany. Koncerty, szczególnie wieczory muzyczne, charakteryzuje to, że odbywają się w nocy. Na facebookowym profilu pubu zawrzało. Młodzież dobitnie wyraziła swoje niezadowolenie z zaistniałej sytuacji. Nie ma też czemu się dziwić, przez ostatnie lata działalności, pub nikomu nie przeszkadzał. Odzew społeczny okazał się tak duży, że nasza petycja znalazła się w gronie najgorętszych tematów, razem z apelem organizacji Ulepsz Poznań do PKP o zaprzestanie naklejania reklam na dworcu głównym. W czasie pierwszej doby od jej zgłoszenia udało nam się zebrać ponad 200 podpisów!

Petycja jest ciągle dostępna tutaj. Po zakończeniu akcji podpisy zostaną przekazane właścicielowi Chaty Alchemika i następnie trafią do dyrektora Muzeum Zamku Górków, bo to on odpowiedzialny jest za nałożenie restrykcji na pub.

Niedawno też szamo.info doniosło o kontrowersyjnych słowach pani Marii Przybylskiej, przewodniczącej rady powiatu szamotulskiego. Pani Przybylska chciała „powiedzieć, że formuła rady powiatu i jej obrady powinny być tak właśnie prowadzone, że radni zgłaszają to co mieszkańcy mają na sercu, to co by chcieli żeby rada powiatu się tym zajęła. Radni mają takie prawo, na które zarząd (Zarząd Powiatu – przyp. red) musi zareagować. Być może przyjdzie taki moment, że przestane udzielać głosu ludziom z sali. (…) Ale formuła jest taka, że radny ma narzędzia, a państwo najwyżej sobie tylko powiecie, zaistniejecie medialnie i nic poza tym.”

Jedne z głównych strategii operacyjnych UE Europa 2020, zakłada działania wspierające inicjatywy lokalne i budujące silne społeczeństwo. Naszym głównym celem statutowym jest umacnianie społeczeństwa obywatelskiego w naszym regionie. Mieszkańcy powinni mieć prawo do wygłaszania swoich opinii osobiście oraz za pośrednictwem swojego przedstawiciela, w tym wypadku radnego.

Za pomocą petycji, chcemy wyrazić swój sprzeciw wobec wszelkim praktykom, pomysłom mającym ograniczać wolność wypowiedzi. Dokument można podpisać tutaj.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: