Lepsze Szamotuły

Strona główna » BLOG » NGO na start!

NGO na start!

Co kryje się pod tajemniczym skrótem NGO?

Nic innego, jak organizacje pozarządowe, skrót NGO, zapożyczony został z angielskiego określenia non-govermental organization. Działalność III sektora ma to do siebie, że cały czas z czymś startuje, z jednej strony rozpoczyna nowe projekty, z drugiej przenosi swoją działalność na nowe płaszczyzny.

Gdy tylko znaleźliśmy informacje na temat szkoleń NGO na start, organizowanych przez Centrum NGO w Poznaniu, nie wahaliśmy się ani chwili. Nawet, jeśli zebraliśmy już pewną wiedzę o działaniu stowarzyszenia, tego typu spotkanie jest niezwykle cenne, aby tą wiedzę ugruntować i poznać nowe osoby o podobnych zainteresowaniach.

Kurs trwał dwa dni od godziny 13 do 18, udało nam się pogodzić to z pracą zawodową i o czasie stawiliśmy się przy ulicy Słowackiego w Poznaniu.

Grupa szkoleniowa liczyła 14 osób, z czego większość dopiero planowała lub była w trakcie zakładania fundacji. Stowarzyszenia i organizacje zarejestrowane reprezentowaliśmy jako jedyni.

Siłą stowarzyszenia są ludzie, natomiast fundacje skupiają się na kapitale. Przyszli fundatorzy deklarowali, że kłopotliwe jest zebranie jest minimum 15 osób, aby realizować swoje cele. Elastyczniejszą formą działalności jest fundacja, którą teoretycznie może założyć jedna osoba.

Pierwszego dnia mogliśmy dowiedzieć się o możliwościach finansowania swoich działań oraz jak dobrze rozpisać projekt. Monika Lisiecka z Pracowni Innowacji Społeczno-Gospodarczych przedstawiła, że ponad 60% organizacji finansowane jest ze składek członkowskich, oznacza to, że w większości są to stowarzyszenia, drugą popularną formą były darowizny, dalej klasyfikowały się dotacje.

Kolejny wykład prowadzony był przez radcę prawnego z darmowego punktu porad dla organizacji pozarządowych działającym przy Urzędzie Marszałkowskim. Pan Maciej Witkowiak skupił się głównie na procedurach rejestracji organizacji, jakie dokumenty należy przygotować i na co zwrócić uwagę podczas pisania statutu, jak wiadomo my już ten proces mamy za sobą. Szczególnie zainteresowała nas historia mężczyzny, który korespondując z różnymi ministerstwami i władzami skompletował już dwa duże segregatory pism. Niczym to jednak nie skutkuje i delikwent od ponad 10 lat odsyłany jest z kwitkiem. Porada prawna, jaką dostał była oczywista, pozostaje jedynie założenie fundacji, ponieważ, „partnerem do rozmowy z władzami są organizacje, obywatel działający w pojedynkę nie wiele możne zdziałać.

Drugiego dnia tajniki social media zgłębił pan Maciej Puszczyński. W tym przypadki również, jako jedyni prowadziliśmy kanały social media, takie jak facebook i twitter, gdzie w prosty sposób można się z nami skontaktować podsyłając pomysł, komentując nasze działania albo po prostu wysyłając zwykłe „cześć”. Wbrew pozorom prowadzenie fanpage organizacji wymaga pełnego zaangażowania i jasno określonych celów. Na rynku pojawia się też mnóstwo narzędzi, które ułatwiają życie każdemu maniakowi portali społecznościowych.

Ostatnim z cyklu i wydawało by się najnudniejszym wykładem były finanse organizacji. Nie dajmy się jednak zwieść, Pani Grażyna Grześkowiak z fundacji Barka przeprowadziła najcenniejsze szkolenie, przynajmniej z naszego punktu widzenia, ponieważ na polu prowadzenia finansów, mamy najmniejsze doświadczenie. Teraz już wiemy, jak rozliczać się z Urzędem Skarbowym, jakie zobowiązania mamy wobec KRS oraz jak powinna wyglądać księgowość w organizacji pozarządowej. Pani Grażyna również jest dostępna w centrum porad działającym przy Urzędzie Marszałkowskim. Co ważne porady są prowadzone również telefonicznie lub mailowo, nie musimy się zatem, stawiać osobiście, wystarczy, że opiszemy naszą sprawę.

Co dały nam te warsztaty? Przede wszystkim ugruntowaliśmy swoją wiedzę i mogliśmy wymieniać się doświadczeniami z innymi uczestnikami. Przy okazji prezentacji, usystematyzowaliśmy nasze plany i pomysły na przyszłe działania. Utwierdziliśmy się w przekonaniu, że w pewnych obszarach zmierzamy w słuszną stronę oraz uświadomiliśmy sobie, czego jeszcze nie wiemy i gdzie mamy braki.

Najbardziej nas cieszy, że spotkaliśmy inne osoby, które chcą robić coś takiego jak my, a krążą słuchy, że chętnych do udziału w warsztatach było znacznie więcej. W większości uczestnikami spotkania były osoby młode, które miały cel i pomysł, a poruszały się w wielu, bardzo różnych obszarach na przykład zdrowia, dzikich zwierząt, pomocy dzieciom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Te wszystkie osoby łączyła jednak pasja, którą realizowali w danej dziedzinie, zaczynali coś fajnego.

Na zakończenie otrzymaliśmy certyfikat i życzyliśmy sobie pomyślności w realizacji planów, trzymam kciuki, bo możliwości jakie daje organizacja pozarządowa, są nieograniczone.

Z miłą chęcią podzielimy się nowo nabytą wiedzą. Jesteśmy dostępni również na lepszeszamotuly@gmail.com

Kolejny cykl spotkań dla początkujących NGO już w marcu. Więcej informacji można znaleźć tutaj.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: