Lepsze Szamotuły

Strona główna » BLOG » Szamotuły sprzed lat

Szamotuły sprzed lat

Zawsze interesowała nas historia miejsc i ludzi. Znając ją można łatwiej zrozumieć otaczający nas świat i kształtowanie się danej postawy społecznej, a jeśli chcemy zmieniać miasto na lepsze musimy poznać je od środka, od początku.
Zaczyna się od rozmów z mieszkańcami, najwięcej do opowiedzenia mają wielbiciele wyskokowych trunków oraz starsze osoby wyglądające przez okno.
Często właśnie one, zaczepione, w telegraficznym skrócie udzielą informacji, co się dzieje w mieście, że kiedyś było lepiej, a dzieci nie zaglądają tak, jak kiedyś.
Po wizycie 27 grudnia w muzeum Powstania Wielkopolskiego w Odwachu w Poznaniu, tego dnia można było oglądnąć ekspozycje stałą i czasową za darmo, na nowo odkrywamy historię wielkopolski.
Na interaktywnej mapie, można prześledzić z podziałem na tygodnie, jak rozwijało się powstanie, w którą stronę szła główna fala ruchu. Oczywiście najbardziej skupiliśmy się na Szamotułach, linii działań przebiegającej tuż przed Krzyżem Wielkopolskim, jednym z większych węzłów kolejowych i punkcie ważnym strategicznie. Na uwagę zasługują liczne fotografie ludzi żyjących w tamtym okresie, rozwieszone na ścianach muzeum, ich uśmiechnięte twarze i nienaganny strój. Dzięki inscenizacji Sekcji Historycznej Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia (można ich zobaczyć tutaj) mogliśmy przenieść się na chwilę w tamte czasy.
Po powrocie do domu przeszukaliśmy rodzinne archiwum fotograficzne i z pomocą rodziny, odkryliśmy dwa bardzo wartościowe portale.
Jeden z nich to Narodowe Archiwum Cyfrowe, którego zdjęcia od jakiegoś już czasu pojawiają na naszym profilu na facebooku. Niestety dostęp do fotografii jest ograniczony, a zasób wyszukanych zdjęć pod frazą Szamotuły ciągle rośnie. Obecnie znajduje się tam 96 publikacji, również audio na przykład nagranie melodii ludowych w wykonaniu zespołu Ludwika Wojciechowskiego z Szamotuł oraz pieśni w j. łacińskim w wykonaniu chóru z orkiestrą.
Kilka zdjęć zamieszczamy poniżej i zapraszamy do przeniesienia się do początków poprzedniego wieku oraz do roku 1977, kiedy odbywał się plener rzeźbiarski, który kilka lat temu powrócił do Szamotuł.
Kolejną bazą fotografii jest fotopolska.eu. Tutaj baza zdjęć Szamotuł jest jeszcze większa (można zobaczyć ją tutaj klik) i już jesteśmy na rynku w Szamotułach w latach 60 lub wybieramy się w podróż koleją.
Co ciekawe archiwum podzielone jest na kategorie i można zobaczyć zdjęcia architektury, linii kolejowych, przemysłu, czy kultury. Oprócz tego fotopolskę, można znaleźć na facebooku tutaj.
Na uwagę zasługuje również społeczność Polska na starych fotografiach, gdzie sami również zamieszczamy zdjęcia. Kilka fotografii starych Szamotuł zdobi również Cafe Marzenie, można je zobaczyć nad pianinem.

 

1-F-37-1 stroj 1u6066 Sw. Krzyz 1918-1935


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: