Lepsze Szamotuły

Strona główna » KOMENTARZ » Wizytówka miasta

Wizytówka miasta

Pismo samorządu terytorialnego Wspólnota, publikuje ranking samorządowych stron internetowych. Organizacja zaprosiła do badania około 400 podmiotów, ostatecznie w badaniu udział wzięło 140 stron internetowych. Serwisy zostały zbadane pod względem największej użyteczności, dostępności i estetyki.

Najlepiej wypadło swiecie.eu, na drugim miejscu uplasował się wagrowiec.eu. Wyniki można zobaczyć tutaj.

Postanowiliśmy przyjrzeć się naszej samorządowej stronie szamotuly.pl

Załóżmy, że jesteśmy potencjalnym inwestorem, kilkamy na menu głównym w Ofertę inwestycyjną, a tam pojawia się post dodany w 2009 roku, informujący po zmianach, o tym, że grunty w Mutowie zdobyły wyróżnienie w konkursie „Grunt na medal”, w 2012 roku.  Bardzo cieszy nas ta nagroda, ale na danej podstronie, nie mamy żadnych innych informacji o aktualnej ofercie gminy.

Zaraz obok, w zakładce Kontakt, nie ma kontaktu do najważniejszego przedstawiciela wybranego w wyborach samorządowych, Burmistrza, a mamy kilka pomysłów z którymi chcielibyśmy się z nim podzielić. Z doświadczenia wiemy, że mail ogólny najczęściej trafia donikąd.

W menu, po lewej stronie, panuje duży galimatias, mamy informacje o redakcji, ciekawe linki, informacje z BIP, większość tych podstron kieruje użytkownika na odnośniki do innych portali, giełdę pracy, katalog firm on-line. Zaburza to użyteczność strony, bo zamiast znaleźć interesującą nas informacje jesteśmy przekierowywani w inną przestrzeń.

Po lewej strony trafiamy na tajemniczo brzmiący odnośnik Inwestycje Miasta i Gminy Szamotuły, ale tam znajdujemy informacje jedynie o wykonanych inwestycjach w ramach zadań własnych gminy. Pod tym odnośnikiem ukrywa się jeszcze raz oferta inwestycyjna, która przekierowuje do poniższej informacji:

szamotuly4

Co ciekawe, po prawej stronie pod informacjami o konkursach i fotorelacjach mamy kolejne menu.

Najważniejsza sprawa dotyczy Aktualności, pierwszej rzeczy, jaką widzimy wchodząc na stronę. W naszym mniemaniu, powinny się tam znaleźć informacje, z życia miasta i gminy, oświadczania. Tymczasem bombardują nas, sprostowania, „nietrafione” zarzuty i obwinianie o niewiedzę.

Informacja o szczepieniach przeciwko zakażeniom wirusem HPV zostaje zepchnięta na dalszą kartę, a kto słyszał o sukcesie szamotulskich bokserów?

Jesteśmy wystarczająco zniechęceni. Ale przecież nie ma sytuacji beznadziejnych. Stronie przydałaby się optymalizacja z zakresu UX. Powinna być wizytówką miasta, informacje ważne powinny być czytelne i pojawiać się na pierwszej stronie. Nie ma konieczności, aby na stronie znajdowały się aż trzy oddzielne menu, dla banerów również moglibyśmy znaleźć lepsze miejsce.

A Wy jakie macie uwagi do naszej strony, co w niej wymaga poprawy?

szamotuly3szamotuly2szamotuly1


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: