Lepsze Szamotuły

Strona główna » BLOG » SZLACHETNA PACZKA W NASZYM REGIONIE

SZLACHETNA PACZKA W NASZYM REGIONIE

szlachetna

Szlachetna Paczka to jeden z największych i najlepiej pomyślanych programów pomocy potrzebującym rodzinom. W kraju realizowany jest po raz czternasty, na Ziemi Szamotulskiej po raz drugi!

         Organizatorem Szlachetnej Paczki jest Stowarzyszenie WIOSNA z siedzibą w Krakowie, które w 2001 roku rozpoczęło realizację projektu od przygotowania paczek dla 30 krakowskich rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji. W 2014 roku pomocą objęto 17 684 rodzin z terenu wszystkich województw, czyli ponad 70 tys. osób żyjących w niezawinionej biedzie: osób starszych, samotnych, rodzin dotkniętych nieszczęściem chorobą lub niepełnosprawnością, samotnych rodziców i rodzin wielodzietnych. W rejonie szamotulskim w roku ubiegłym pomoc uzyskało 29 rodzin, w tym roku do projektu nasi wolontariusze zakwalifikowali 36 rodzin.

Szlachetna Paczka różni się od innych tego typu projektów. Wolontariusze docierają do rodzin, przeprowadzają z nimi długie rozmowy, aby jak najlepiej poznać ich sytuację. Do programu nie są włączane rodziny o postawie roszczeniowej, dla których pomoc ze strony różnych instytucji i stowarzyszeń stała się sposobem na życie. Chodzi o to, aby paczka stała się dla członków potrzebującej rodziny pewnym impulsem do zmiany, aby pozwoliła im inaczej spojrzeć na siebie i na świat. Co bardzo ważne, jest to pomoc ukierunkowana na konkretne potrzeby danej rodziny. Nie jest to dzielenie się tym, co komuś innemu zbywa, ale podarowanie drugiemu człowiekowi tego, czego rzeczywiście potrzebuje. W przygotowywanych przez darczyńców paczkach znajdują rzeczy nowe lub prawie nowe, czyste i sprawnie działające. To ważne, bo paczka ma też charakter przedświątecznego prezentu, który wielu rodzinom pozwoli spełnić drobne marzenia i przeżyć może najlepsze w życiu Boże Narodzenie.

Jak w roku poprzednim na naszym terenie inicjatorem włączenia się do projektu Szlachetna Paczka jest Szamotulskie Stowarzyszenie Charytatywne POMOC. Członkowie Stowarzyszenia wielokrotnie zadawali sobie pytanie, jak pomagać lepiej, mądrzej, jak docierać do tych, którzy rzeczywiście znaleźli się w trudnej sytuacji i może nie mają nawet śmiałości, aby zwierzyć się z tego obcym osobom, udać się po pomoc.

Do tegorocznego projektu Szlachetna Paczka na terenie Ziemi Szamotulskiej włączyło się kilkunastu wolontariuszy, którzy w ciągu ostatnich tygodni ofiarowali innym mnóstwo swojego wolnego czasu. Najpierw odbywali szkolenia, aby jak najlepiej przygotować się do czekających ich zadań. Potem każdy z nich odwiedził co najmniej sześć rodzin, prowadząc długie, często trudne emocjonalnie rozmowy. Następnie trzeba było cały zebrany w czasie tych rozmów materiał opracować i przesłać do Stowarzyszenia WIOSNA. W najbliższych trzech tygodniach wolontariusze, którzy najlepiej znają dane rodziny, będą wspierać darczyńców, aby pomóc im przygotować jak najlepsze paczki.

Od 22 listopada w bazie internetowej na stronie szlachetnapaczka.pl darczyńcy mogą wybierać rodziny, dla których chcą przygotować paczkę. Trzeba najpierw zaznaczyć część Polski (np. znaleźć rejon Szamotuły), w której mieszka darczyńca, a następnie – kierując się zamieszczonymi w bazie opisami rodzin i listą ich potrzeb – wybrać tych, którym pragnie się pomóc. Darczyńcą może być grupa znajomych, pracownicy firm i instytucji, członkowie stowarzyszeń. W ubiegłym roku jedną paczkę przygotowywało średnio 30 osób. Rok temu do akcji po raz kolejny włączyła się Prezydencka Para, nie zabrakło też Agnieszki i Urszuli Radwańskich, a także artystów i przedstawicieli znanych firm. Finał Paczki, czyli dostarczanie przygotowanych przez darczyńców paczek do rejonowego magazynu, a następnie przekazywanie ich rodzinom, nastąpi w dniach 13-14 grudnia.

         Czasu jest niewiele. Zostań darczyńcą! Pomóż osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji. Pomagając im, zmieniasz kawałek świata, w którym przyszło Ci żyć.

Agnieszka Krygier-Łączkowska

wolontariuszka


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: