Lepsze Szamotuły

Strona główna » BLOG » Maksymilian Ciężki

Maksymilian Ciężki

W rocznice urodzin tej wybitnej postaci, przybliżymy nieco jego sylwetkę.

Urodził się 24 listopada 1898 roku w Szamotułach, po wojnie nie powrócił z emigracji. Zmarł 9 listopada 1951 roku w Londynie.

Był jednym z dziewięciorga dzieci rolnika i córki przedsiębiorcy budowlanego. Rozpoczął edukacje w szkole rolniczej, jednak po wybuchu I wojny światowej w 1914 roku na czele oddziału skautów. 2 czerwca 1917 roku powołany został do armii niemieckiej i przeszedł drogę „Kaczmarek-Regimentów”, walcząc na froncie francuskim. Od 9 lutego do 19 listopada 1918 roku pełnił służbę w Oddziałach Zapasowych Łączności w Ohrdruf.

Uczestniczył w powstaniu wielkopolskim, usuwając niemiecką miejską admiralicję. Nocą 30 na 31 grudnia po połączeniu się z inną grupą powstańców, udało mu się opanować Wronki.

Po I wojnie światowej był słuchaczem w Oficerskiej Szkole Łączności Zegrzu, po ukończeniu edukacji jego losy związały się z rozwijającą się dziedziną telekomunikacji, łącznością i informacjami.

W styczniu 1929 roku, zgodnie z sugestią Sztabu Głównego Wojska Polskiego, profesor Zdzisław Krygowski z Instytutu Matematyki Uniwersytetu Poznańskiego, zorganizował kurs kryptologów, na który skierowano grupę najzdolniejszych studentów, biegle mówiących po niemiecku. Na wykładowców wyznaczono kryptologów cywilnych i wojskowych ze Sztabu Głównego Wojska Polskiego: kpt. Maksymiliana Ciężkiego, mjr. Franciszka Pokornego i inż. Antoniego Pallutha. Wyróżniającymi się adeptami kryptologii byli trzej młodzi matematycy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Których już nie trzeba Państwu przedstawiać (Marian Rejewski rozszyfrował tajemnicę Enigmy  w grudniu 1932 roku, a praktyczne zastosowanie nastąpiło, z udziałem Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego w styczniu 1933 roku.)

Po wojnie władze krajowe pozbawiły go w 1946 r. polskiego obywatelstwa, które przywrócono mu dopiero po śmierci.

3 maja 2009 roku w uznaniu wybitnych zasług dla nauki polskiej, za działalność na rzecz wolnej Polski, za osiągnięcia w podejmowanej działalności państwowej i publicznej, odznaczony pośmiertnie przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Niestety u Maksymiliana Ciężkiego było dziś tak:

(Nagrobek i Pomnik przy skwerze Maksymiliana Ciężkiego)

maksionagrobek

maksiopomnik


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: