Lepsze Szamotuły

Szamotulski lasek

Szamotulski lasek.. miejsce spotkań, spacerów, eventów …kiedyś… dziś miejskie wysypisko śmieci.

Może nie wszyscy Szamotulanie wiedzą, że istnieje w Szamotułach miejsce, które kiedyś tętniło życiem miejsce, które było oazą zarówno spokoju jak i wszelkiego rodzaju eventów dla dzieci organizowanych przez okolicznych mieszkańców. Dziś Szamotulski Lasek to miejsce spotkań i libacji alkoholowych dla „amatorów” trunków wyskokowych.

 Zdjecie 2

Dziś teren ten jest oazą spokoju ale dla w/w „amatorów”, cisza ta raz po raz jest przerwana przez osoby, które nagminnie wywożą śmieci w rejon lasku i do samego lasku.

Teren ten na dzień dzisiejszy jest w opłakanym stanie tym smutniejsze jest to, iż pośrednio świadkami tego całego nieładu są dzieci korzystające z palcu zabaw z pobliskiego przedszkola, które bezpośrednio graniczy z tym „kawałkiem przyrody”.

W samym zaś lasku znajduje się szczątkowy plac zabaw otoczony gęstymi zaroślami i suchymi drzewami, które stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla ludzi tam przebywających .

Niedozowanym elementem placu zabaw jest sterta śmieci szkieł, strzykawek, które często znaleźć można wokół placu zabaw. Wszystkie te czynniki niestety nie zachęcają do korzystania z tego terenu.

Teren lasku raz po raz w ciągu roku jest pobieżnie sprzątany przez fundację „Nadzieja”, jednakże taka kosmetyka nijak się ma do estetyki tego miejsca.

Zdjecie 1

W ostatnim czasie pojawiła się szansa na zagospodarowanie i rewitalizację w/w terenu poprzez zgłoszony przeze mnie projekt budżetu obywatelskiego „Rewitalizacja lasku przy ulicy Leśnej w Szamotułach” niestety projekt nie zdołał zgromadzić wystarczającej liczby głosów by zwyciężyć./projekt otrzymał 230 głosów za co wszystkim przy okazji dziękuje /. Niestety nie sprzyjające godziny otwarcia lokali nie pozwoliły wszystkim zainteresowanym oddać swojego głosu.

Nie ważne było minęło…. Jednakże mam nadzieje, iż głosowanie skłoni władze Szamotuł na pochylenie się nad tym problemem. Bo jedno jest pewne problem jest i to duży. To nie tylko problem lokalnej grupy mieszkańców, ale to problem całych Szamotuł. Może warto zarezerwować trochę środków w budżecie na 2015 na oczyszczenie lasku? Może nim Gmina postanowi zrobić gdzieś coś innego/nowego/ najpierw zadba o to co już jest!? Sukcesem nie jest zrobienie jakieś inwestycji … Sukces jest wtedy gdy się coś zrobi i potem dba o to i przeznacza pewne środki na tego utrzymanie.

Zdjecie3

Chodnik na ulicy Leśnej /odcinek pomiędzy Długą a Zieloną/ owszem zrobiony ale zarośnięty i pomału zaczyna przypominać „ścieżkę leśną”

Ładny zrewitalizowany Lasek mógłby być wizytówką miasta miejscem spotkań dla wielu zarówno dla najmłodszych jak i tych starszych mieszkańców miasta i gminy Szamotuły.

Ładny, czysty lasek to także miejsce do przeprowadzenia eventów np. z okazji dnia dziecka dla dzieciaków z pobliskiej okolicy i nie tylko/tak jak o było kiedyś/

Zmodernizowany plac zabaw mógłby być doskonałym miejscem spotkań najmłodszych, dla starszych – utwardzone ścieżki „zdrowia” pozwalające na spacer wśród sosnowego lasu w centrum Szamotuł!?

Czyż nie warto!? Myślę że warto……

Maciej Magdziarek


6 Komentarzy

 1. Monika pisze:

  A może warto byłoby wystartować w konkursie WBK „Tu mieszkam tu zmieniam”??? Oczywiście 20.000, o które tam walczymy nie załatwia sprawy ale to zawsze początek – w Pamiątkowie próbujemy.

  Polubienie

 2. Tomasz pisze:

  Myślę, że warto się skoncentrować nad usunięciem przyczyny bałaganu w lasku, zamiast w nieskończoność go po kimś sprzątać. Pomysł stworzenia tam miejsca podobnego do np. Lasku Marcelińskiego mi się podoba.

  Polubienie

 3. Achtung pisze:

  ciekawy projekt dla stowarzyszen i grup nieformalnych: http://ogloszenia.ngo.pl/x/1029516

  Sam dowiadywałem sie jak to wyglada i po kantakcie telefonicznym dostałem wiecej informacji. Dotyczy to projektów dla całej Polski

  Zgłaszane inicjatywy powinny dotyczyć przynajmniej jednego z poniższych obszarów:

  czynna ochrona ekosystemów i występujących w nich siedlisk i gatunków;

  ochrona ex situ zagrożonych gatunków;

  lokalny monitoring przyrodniczy;

  przywracanie tradycyjnych odmian roślin użytkowych i ras zwierząt gospodarskich;

  ochrona środowiska przyrodniczego przed czynnikami biotycznymi i abiotycznymi;

  budowa i modernizacja małej infrastruktury turystycznej/edukacyjnej;

  odbudowa stanu populacji zagrożonych gatunków drzew;

  zachowanie i pielęgnacja cennych alei przyrodniczych;

  zakładanie, odtwarzanie i pielęgnacja ostoi – zadrzewień i zakrzewień śródpolnych;

  zakładanie, pielęgnacja i zagospodarowanie młodych zbiorników wodnych;

  rozwój ogrodów/parków miejskich o znaczeniu przyrodniczym;

  modernizacja lub wyposażenie ośrodków rehabilitacji dla dzikich zwierząt;

  usuwanie skutków mechanicznego zniszczenia i dewastacji siedlisk przyrodniczych;

  renaturyzacja/rekultywacja obszarów zdegradowanych przez człowieka;

  ograniczenie antropopresji w budynkach/obiektach użyteczności publicznej;

  działalność przeciwpowodziowa – przeciwdziałanie lokalnym podtopieniom.

  Z wymienionych można coś wybrac dla naszego lasku.
  Zgłoszenie należy złożyć do 1grudnia, więc czsasu nie zostało dużo

  pozdrawiam Achtung

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: