Lepsze Szamotuły

Strona główna » NASZE PROJEKTY » KAMPANIA WSTYDU » Reklama wyborcza 2014

Reklama wyborcza 2014

Zgodnie z obowiązującym prawem, burmistrz wyznacza miejsca  na wieszanie plakatów wyborczych.

Kodeks wyborczy art. 110 nakład taki obowiązek. Plakatów nie można wieszać na prywatnych płotach czy wiatach bez zgody właściciela.

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/430868,potrzebna_zgoda_na_plakat_wyborczy_na_plocie.html

Inne miasta poradziły sobie z tym problemem i mogą egzekwować prawo:

www.tvn24.pl/poznan,43/kandydaci-na-cenzurowanym-bedziemy-pietnowac-nielegalne-plakaty-wyborcze,478978.html

www.infor.pl/prawo/wykroczenia/charakterystyka-wykroczen/239951,Kary-za-umieszczanie-reklam-w-niedozwolonych-miejscach.html

My proponujemy mapę, którą można znaleźć tutaj klik:

kampaniaSwój punkt można dodać za pomocą ikony, którą wskazuje strzałka. Następnie klikamy w miejscu, gdzie umieszczona jest reklama, dodajemy opis i zdjęcie klikając w prawy dolny róg.


Wszechobecne na ulicach plakaty i ulotki zaśmiecają miasta. Nawet jeżeli jesteśmy przyzwyczajeni do tego widoku nie oznacza to, że musimy taki stan tolerować. Jest to nie tylko kwestia walorów estetycznych ale również respektowania prawa, bowiem wieszanie plakatów, ulotek oraz reklam w miejscach niedozwolonych, takich jak słupy energetyczne, latarnie czy fasady budynków, stanowi wykroczenie.

Sankcje za umieszczanie plakatów w niedozwolonych miejscach

Zgodnie z art. 63a kodeksu wykroczeń, każdy kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nie przeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez wymaganej zgody właściciela lub zarządcy budynku, ogrodzenia, latarni itp., podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny. Wobec takiej osoby można również orzec przepadek przedmiotów stanowiących przedmiot wykroczenia oraz nawiązkę w wysokości do 1.500 złotych lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego. Egzekwowanie odpowiedzialności za powyższe wykroczenie nie jest jednak łatwe. Służby porządkowe są często bezsilne, gdyż karze podlega rozwieszający reklamy a nie ich zleceniodawca, co w praktyce wiąże się z koniecznością złapania sprawcy na gorącym uczynku.

Umieszczenie napisu lub rysunku w miejscu do tego nie wyznaczonym może stanowić również występek „uszkodzenia mienia”, jednak tylko wówczas, gdy w wyniku tego działania nastąpiło pomniejszenie wartości materialnej lub użytkowej budynku, obiektu lub innej rzeczy w takim stopniu, że do usunięcia tego uszkodzenia konieczne jest naruszenie ich substancji. W takim przypadku osoba, która niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku cudzą rzecz, może odpowiadać na podstawie art.288 kodeksu karnego, który przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jeżeli czyn jest „mniejszej wagi”, o czym decyduje sąd, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Jak to wygląda w Szamotułach? Można zapytać pełnomocników komitetów wyborczych odpowiedzialnych za wieszanie plakatów wyborczych na terenie miasta:

KWW Forum Ziemi Szamotulskiej – Andrzej Jan Kukawka

KWW Przymierze Obywatelskie – Krzysztof Jahnke

KWW Ruch Aktywnych Mieszkańców Ziemi Szamotulskiej – Maciej Marcin Lesicki

KWW Jarka Jurka – Izabela Maria Sucharska

KWW Bogdana Pawłowskiego – Katarzyna Galasińska-Pawłowska

KWW Związek Szamotulan – Damian Paweł Przewoźny

KWW Praca Prawo Porządek – Joanna Anna Doniec

KWW Wspólne Szamotuły – Sławomir Hazak

KWW Włodzimierza Kaczmarka Razem – Zygmunt Antoni Grajewski

KWW Otorowo – Leszek Stefan Odwrot

 Przypominamy, że plakaty muszą znikać w ciągu 30 dni po wyborach.

 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: