Lepsze Szamotuły

Strona główna » BLOG » Energetyka obywatelska

Energetyka obywatelska

Energetyka obywatelska, prosument to nowe pojęcia związane z trójpakiem energetycznym, który obejmuje prawo gazowe, prawo energetyczne i prawo o odnawialnych źródłach energii.

Energetyka obywatelska jest szansą na rozwój regionów, gdzie obywatele, sprawy mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii biorą w swoje ręce.

Prosument to osoba, która nie jest tylko „konsumentem” energii elektrycznej ale również jej wytwórcą. Charakteryzuje się znajomością rynku energii i próbuje znaleźć w nim miejsce dla siebie. Obecnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej proponuje program wsparcia finansowego dla mikro i małych producentów energii elektrycznej o nazwie Prosument.

Dzięki temu wielka energetyka została sprowadzone do poziomu gospodarstwa domowego. Teraz każdy może produkować energię elektryczną w konfiguracji off lub on grid i zużywać ją na własne potrzeby lub, po uzyskaniu warunków przyłączeniowych, odsprzedawać ją do sieci. W pierwszym wariancie zmniejszamy rachunku za energię, w drugim zasilamy sieć przesyłową i rozliczamy się z Operatorem.

Niestety sieć elektroenergetyczna nie jest w najlepszej kondycji, dlatego Operator systemu, bardzo często wydłuża proces wydania warunków, a później przyłączenia instalacji. Na horyzoncie pojawiły się, jednak inne rozwiązania typu smart grid, gdzie energia wykorzystywana jest lokalnie, w obszarze osiedla domów jedno- lub wielorodzinnych, z inteligentnymi licznikami i aplikacjami na smartfona monitorującymi, produkcje i zużycie.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: